BURADASIN
ANASAYFA > Spina Bifida Nedir?
Sosyal Medyada Sesimiz Olur Musunuz ?

SPİNA BİFİDA NEDİR?

Spina Bifida omurga açıklığı demektir. Kalıcı özürlere, sakatlıklara neden olan doğumsal bir hastalıktır. Hamileliğin ilk ayında anne karnındaki bebeğin omuriliğinin uygun biçimde kapanmaması sonucu oluşur. Türkiye de doğan her 1000 bebekten 3’ünde Spina Bifida görülmektedir. Bu oran Doğu bölgemize doğru gittikçe artmaktadır. Bu demektir ki, ülkemizde her yıl yaklaşık 5000 bebek Spiba Bifidalı doğmaktadır.

SPİNA BİFİDA ANNE KARNINDA TEŞHİS EDİLEBİLİR Mİ?

Gebeliğin 4. ayında kanda AFP testi yaptırarak ve radyoloji uzmanı tarafından yapılacak 2. düzey ultrason incelemesi ile bebeğin Spina Bifidalı olup olmadığı öğrenilebilir.

SPİNA BİFİDA ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?

Spina Bifidanın gizli Spina Bifida meningosel ve meningomiyolesel olmak üzere 3 tipi vardır. Gizli spina Bifida bazen belde bir leke veya kıllanma ile belirti verir. Spina Bifidalı çocuklarda aşağıdaki sorunların bir veya birkaç tanesi görülebilir ve ciddiyeti omurilikteki açıklığın yerine göre değişiklik gösterir.

KESE: Spina Bifidalı bebekler bazen sırtında bir kese ile doğarlar ve omurlarının bir kısmı bu kesenin içerisinde yer alır. Bel kemiğindeki açıklığın doğumdan hemen sonra ameliyatla hemen kapatılması gerekir.

BAŞ BÜYÜMESİ:( Hidrosefali ) Spina Bifidalı pek çok bebekte beyinde su birikmesi nedeniyle baş büyümesi, yani Hidrosefali gelişir. Bu suyun beyine baskı yapmasını engellemek için “ şant “ adı verilen bir aletin beyine yerleştirilmesi gerekir. Hidrosefali tedevi edilmediği takdirde zeka sorunları, epilepsi hastalığı ortaya çıkar, bebeğin görmesinde ve genel durumlarında sorunlar olur.

YÜRÜME PROBLEMLERİ VE FELÇ:

Gövde ve bacaklara giden sinirler etkilendiği için yürüme problemleri ve şekil bozuklukları yaşayan bu çocuklar, kimi zaman tıbbi müdahalelerle, çeşitli yardımcı cihazlarla yürüyebilirler veya tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalırlar.

İDRAR VE DIŞKI TUTAMAMA / YAPAMAMA:

Spina Bifidalı çocukların çoğunluğunda idrar kesesi ve bağırsakları kontrol eden sinirler zarar gördüğü için idrar ve dışkılarını tutamamak ya da yapamama sorunu yaşarlar. Özellikle idrar kontrolü için küçük yaşta sonda kullanmaları gerekebilir ya da değişik müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. Bunların yapılması hem çocukların yaşadığı sosyal sorunları, hem de böbrek yetmezliğinin önlenmesi açısından önemlidir.

ÖĞRENME / EĞİTİM PROBLEMLERİ:

Spina Bifidalı çocuklarda büyük bir çoğunluğunun zihinsel bir problemi yoktur. Eğitimlerini tamamlayıp, meslek sahibi olabilirler. Ancak özellikle Hidrosefali olan bazı çocukların öğrenme problemleri olabilir. Dikkatini toplama ifade ve algılama güçlükleri, okumada ve matematikte zorluklar yaşayabilirler. Öğrenme problemlerinin erken tanı ve özel eğitimle aşılması ve normal okula devam etmeleri mümkün olmaktadır.

SPİNA BİFİDA ÖNLENEBİLİR Mİ?

Spina Bifida gebe kalmadan en az 3 ay önce ve ilk aylarında Folik Asit alınması ile önemli ölçüde önlenebilir.

FOLİK ASİT NEDİR?

Spina Bifida hamileliğin ilk ayında oluşur. Bu nedenle hamile kalmadan en az 3 ay önce Folik asit içeren vitaminleri almaya başlamak son derece önemlidir. Bunun için hamile kalmayı planlamış olmanız gerekmektedir.

Hamile kalmayı planlamıyorsanız, fakat hamile kalmanız için küçük bir olasılık bile varsa her gün 400 mikrogram Folik Asit içeren vitamin ilaçları almalı ve Folik Asit bakımından zengin yiyeceklerle beslenmelisiniz. Çünkü hamile kaldığınızı öğrendiğiniz zaman bebeğinizin beyin ve omuriliği oluşmuş olacaktır. Folik Asit almak bebeğinizin sağlıklı olmasını garantilemez. Fakat buna yardımcı olur.

SİZİN BEBEĞİNİZ DE SPİNA BİFİDALI OLABİLİR Mİ?

Hamile kalan bütün kadınların Spina Bifidalı çocuk doğurma riski vardır. Hangi kadının bebeğinin bu hastalıktan etkileneceğini tahmin etmek çok güçtür. Bununla birlikte bilinen bazı risk faktörleri şunlardır.

– Daha önce Spina Bifidadan etkilenmiş bebeği olan veya kendisi Spina Bifidalı olan

– Anne ya da babanın ailesinde Spina Bifidalı olan

– Şeker hastalığı olan

– Epilepsi tedavisi gören

– Aşırı şişman olan

– 35 yaşın üstünde doğum yapan

– Hamileliğin ilk dönemlerinde aşırı sıcağa maruz kalan

– Sosyo ekonomik durumu kötü olan

Top